TPS در سیستم اتوماسیون اداری

 TPS در سیستم اتوماسیون اداری به چه معناست؟

نوعی سیستم است که معمولا با کمک پردازش و ضبط هر عملیات، به سازمان کمک می کند تا عملیات تجاری و معاملات روزانه خود را به صورت کارآمد و موثر انجام دهد.

به عبارت دیگر سیستم پردازش معامله (TPS) یا سرور معامله یک سیستم نرم افزاری یا ترکیبی از نرم افزار / سخت افزار است که از پردازش تراکنش پشتیبانی می کند.

یک معامله اتفاقی است که در آن کالاها، خدمات و یا پول از یک فرد به فرد دیگر و یا از یک حساب به حساب دیگری منتقل می شود.چنین عملیات  و یا معاملاتی ممکن است شامل سفارش مشتری، سفارش خرید و همچنین رسیدگی به صورتحساب ها باشد بنابراین، TPS مسئول جمع آوری، ذخیره، اصلاح و بازیابی اطلاعات مربوط به معاملات انجام شده در یک سازمان است و در نهایت گزارش هایی را که توسط سطوح مختلف مدیریت استفاده می شود، تولید می کند.

یک سیستم پردازش معامله و پردازش تراکنش اغلب با یک سیستم پردازش دسته ای متضاد است، در حالیکه بسیاری از درخواست ها در یک زمان اجرا می شوند. در پردازش دسته ای، نتایج هر تراکنش بلافاصله در دسترس نیست. علاوه بر این در آن تاخیر زمانی وجود دارد که درخواست ها سازماندهی، ذخیره و در نهایت اجرا شوند اما در پردازش معاملات تاخیری وجود ندارد و نتایج هر تراکنش بلافاصله در دسترس است.

در طول زمان در پردازش دسته ای، خطاها و اشتباهات ممکن است رخ دهد اما در پردازش تراکنشها خطاها امکان دارد رخ دهد، اما آنها نادر و قابل تحمل هستند و کل سیستم را خنثی نمی کنند.

 

ویژگی های یک TPS

عملکرد

قابلیت اطمینان

سازگاری

اما برای دستیابی به کارایی، قابلیت اطمینان و ثبات، داده ها باید در یک انبار داده به راحتی قابل دسترس باشندو  روش های پشتیبانی و فرایند بازیابی هم باید برای مقابله با شکست سیستم، خرابی انسانی، ویروس های کامپیوتری، برنامه های کاربردی یا بلایای طبیعی باید در مکان قرار داشته باشد.

سیستم های پردازش معاملات معمولا در سطح عملیاتی (توسط کارکنانی که در سطح پایین هستند)و  در یک سلسله مراتب سازمان استفاده می شود که در شکل زیر نشان داده شده است.

اتوماسیون اداری

 

مثال :یک نمونه از TSS یک نقطه فروش در یک سوپر مارکت مانند Nakumatt است که برای ضبط هر معامله فروش که در سوپرمارکت انجام می شود، استفاده می شود. و در انتهای روز، یک سابقه از تمام معاملات می تواند از TPS تولید شود تا ببیند کدام محصولات فروخته شده است.